PŘENOSNÉ HASÍCÍ PŘÍSTROJE VODNÍ POD STÁLÝM TLAKEM
Přístroje jsou naplněny vodou a přísadou pro zajištění mrazuvzdornosti. Určeny pro třídy požáru A. Nesmí se používat k hašení požáru zařízení pod elektrickým napětím. Vhodné zejména pro hašení dřeva, papíru, v zemědělství, ve skladech, ve školních budovách. Přístroje jsou vybaveny kontrolním manometrem. Přístroje jsou vybaveny kontrolním manometrem. Přístroje jsou certifikovány podle ČSN EN3 a vyráběny dle ČSN EN ISO 9001 : 1995.
PŘENOSNÉ HASÍCÍ PŘÍSTROJE PRÁŠKOVÉ POD STÁLÝM TLAKEM
Přístroje jsou naplněny univerzálním práškem k účinnému hašení požáru třídy A, B, C i při zapojení elektrického proudu o napětí do 1 000 V, při dodržení bezpečnostních předpisů. Univerzální použití především obytných a skladových budovách, ve stavebnictví, v chemických provozech, v zemědělství, strojních dílnách, garážích, ve školách, v osobních a nákladních vozech, autobusech, ve vlacích. Přístroje jsou vybaveny kontrolním manometrem. Přístroje jsou certifikovány podle ČSN EN3 a vyráběny dle ČSN EN ISO 9001 : 1995.
PŘENOSNÉ HASÍCÍ PŘÍSTROJE PĚNOVÉ POD STÁLÝM TLAKEM
Přístroje jsou naplněny speciálním pěnidlem PYROCOOL AR s chladícím účinkem nebo pěnidlem AFFF Ligft Water. Určeny pro hašení třídy požáru A, B. Přístroje nesmí být použity k hašení požáru zařízení pod elektrickým napětí. Vhodné zejména pro hašení ve skladech, ve školních budovách. Přístroje jsou vybaveny kontrolním manometrem. Přístroje jsou certifikovány podle ČSN EN3 a vyráběny dle ČSN EN ISO 9001 : 1995.
SNĚHOVÉ HASÍCÍ PŘÍSTROJE
Jsou určeny ke hašení požáru v počáteční fázi, v uzavřených prostorách, výpočetní techniky, telefoních ústředen, laboratořích, kuchyních, sklady s potravinami, muzea, galerie, sklady hořlavých plynů a chemikálií i elektrická zařízení pod napětím do 1 000 V.
Při požáru zamíříme proud hasiva do ohniska tak, abychom jeho proudem nepřenesli plameny na nežádoucí místa, nebo se při používání vodních přístrojů neopařili. U práškových hasicích přístrojů se doporučuje hasit přerušovaně. Přesto, že současné konstrukce přístrojů umožňují proud hasiva uzavřít, odborníci důrazně varují před používáním částečněvyprázdněných přístrojů. Vzhledem k tomu, že nejsme schopni odhadnout, nakolik jsme při zdolávání drobnějšího zahoření náplň hasiva vypotřebovali, mohlo by se nám při dalším požáru stát, že po vychrlení několika decilitrů by hasicí přístroj přestal fungovat a my bychom vyhořeli. Z tohoto důvodu je nutno vždy i po sebe kratším použití dát přístroj znovu naplnit.Grafický návod na použití konkrétního typu hasícího přístroje je spolu s krátkým popiskem vyobrazen na každém z nich.
Upozornění: Je nutné si uvědomit, že hasicí přístroje jsou zařízení, která jsou využívaná v mezních situacích, kdy během několika málo vteřin je od nich vyžadován maximální výkon. Při vlastním použití hasicích přístrojů je nutno zachovat klid a rozvahu. Zásah je nutno provádět vždy po směru větru a vystřikující proud hasiva musí směřovat vždy do ohniska požáru, přičemž je nutno neustále postupovat za požárem. Pro chránění objektu a zařízení je nutno volit takové hasicí přístroje, které jsou vhodné k hašení hořlavých látek, jež se v ohroženém prostoru vyskytují. Znalost použití hasicích přístrojů patří k povinnostem každého občana.
Hasicí přístroj bychom měli mít pověšen tam, kde hrozí reálná možnost požáru, tedy například v místnosti s plynovým spotřebičem (vařič) nebo poblíž hlavního vchodu. Jestliže založíte přístroj kamsi do zapadlého regálu v dílničce, mohli jste si vydání za něj ušetřit. Hasicí přístroj musí být po ruce; zejména je to nutné v dřevěných chalupách a chatách, u kutilů s autogeny, rozbrušovačkami a opalovacími lampami.
Kam s hasicím přístrojem v provozovně ? … Aby ho nikdo nemohl odnést, aby nepřekážel, aby nerušil v interiéru …. Co takhle pod pult, za závěs nebo za kytku ? Umístění hasicích přístrojů v objektu řeší §3 Vyhlášky o prevenci. Jaká ustanovení tento paragraf obsahuje a jakých chyb se v praxi dopouští majitelé objektů ?
(1) Umístění hasicích přístrojů musí umožňovat jejich snadné a rychlé použití. Ačkoliv ustanovení tohoto článku vypadá jako naprostá samozřejmost, jeho aplikace v praxi může být velmi složitá. Zvláště v reprezentačních prostorech, kdy je nutné sladit zájem architekta se zájmem požárního technika, může být problém najít vhodný kompromis.
(2) Hasicí přístroje se umísťují tak, aby byly snadno viditelné a volně přístupné. Je-li to nezbytné (např. z provozních důvodů), lze hasicí přístroje umístit i do skrytých prostor. V případech, kdy je omezena nebo ztížena orientace osob z hlediska rozmístění hasicích přístrojů (např. v nepřehledných, rozlehlých nebo skrytých prostorách) se k označení umístění hasicích přístrojů použije příslušná požární značka umístěná na viditelném místě. V předcházející právní úpravě článek obdobného znění chyběl. Hasicí přístroj musel být vždy umístěn na snadno viditelném a volně přístupném místě, což třeba majitelům hotelových objektů činilo značné potíže.
(3) Hasicí přístroje se umísťují v místech, kde je nejvyšší pravděpodobnost vzniku požáru nebo v jejich dosahu. Volba druhů a typů přenosných hasicích přístrojů se provede v závislosti na charakteru předpokládaného požáru, vyskytujících se hořlavých látkách nebo provozované činnosti; přitom musí být vyloučeno, že bude v případě potřeby použit hasicí přístroj s nevhodnou hasební látkou. Zvláště druhá část tohoto odstavce je důležitá - v prostoru nesmí být umístěny přístroje s nevhodnou hasební látkou (například vodní u trafostanice).
(4) Přenosné hasicí přístroje se umísťují na svislé stavební konstrukci a v případě, že jsou k tomu konstrukčně přizpůsobeny, na vodorovné stavební konstrukci. Rukojeť hasicího přístroje umístěného na svislé stavební konstrukci musí být nejvýše 1,5 m nad podlahou. Hasicí přístroje umístěné na podlaze nebo na jiné vodorovné stavební konstrukci musí být vhodným způsobem zajištěny proti pádu. Opět je nutné upozornit na druhou část odstavce a v této souvislosti na zajištění všech nezavěšených přístrojů proti pádu (např. řetízkem nebo podstavcem).
(5) V dopravních prostředcích a na strojích se přenosné hasicí přístroje umísťují tak, aby nemohly ohrozit bezpečnost osob.
Dále je pak nutné vědět, že:
ALLNEX s.r.o.
Soví 294
737 10 88 30
604 31 04 49
Vytvořeno službou Webnode